رابطه خویشاوندی و جایگاه آن در اسلام - مدرسه دینی دارالسنة زرآباد چابهار
مدرسه دینی دارالسنة زرآباد چابهار
مدرسه دینی که شهید دکتر احمد سیاد رحمه الله آن را تأسیس نموده است.

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنج‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه سال 1391
عن عبد الرحمن بن عوف قال سمعت رسول الله صلى الله علیه وسلم یقول قال الله أنا الرحمن وهی الرحم شققت لها اسما من اسمی من وصلها وصلته ومن قطعها بتته. (رواه ابوداود)
الله می فرماید: من رحمن هستم و رَحم از اسم من اشتقاق یافته است هرکس آن را وصل کند من وی را وصل می کنم و هرکس آن را قطع کند من وی را قطع می نمایم .
وصل نمودن ر
حم کنایه از احسان به نزدیکان و خویشان است، و اینکه با آنان مهربانی نمود و احوالشان را جویا شد هرچند به تو بدی نمایند و از تو دوری گزینند، و قطع نمودن رحم یعنی عکس تمامی اینها عمل کردن و از خویشان و نزدیکان بریدن است . که در این حدیث بدین کار امر شده ایم و هرکس به اندازه توانایی خویش موظف است. قرطبی می گوید: صله رحمی که وصل می گردد دو نوع است: عام و خاص، عام همان صله رحمی است که دین است و برگردن شخص می باشد که با رفت وآمد نمودن و نصیحت کردن، عدل و انصاف و ادای حقوق واجب و مستحب است. و اما صله رحمی خاص: دادن نفقه نزدیکان، احوال آنان را جویا شدن و از لغزشهای آنان چشم پوشی نمودن است. حافظ ابن ابی جمرة می گوید: صله ارحام گاهی با مال و گاهی همکاری در رفع نیازها و دور ساختن ضرر و گاهی با چهره ای خندان و همچنین با دعا و غیره است ؛ خلاصه اینکه: وصل نمودن آن با رساندن آنچه امکان دارد از خیر و نیک و دفع نمودن شر و بلایاست و این هنگامی است که اهل رخم از مسلمانان باشند و اگر چمامچه از زمره کفار یا فجار باشند، در این حالت قطع نمودن رابطه با آنان بخاطر الله خود صله رحمی است بشرط اینکه آنان را وعظ و نصیحت نماید و سپس به آنها اعلام دارد که اگر چنانچه بر کفر یا فسق شان اصرار ورزند با آنان قطع رابطه می نماید با این حال بازهم پشت سر برای آنان دعا نماید . والله اعلمطبقه بندی:
ارسال توسط ابـــو احمد
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
گلچین مطالب
پیوند های روزانه
قال رسول الله
مَنْ یُرِدْ اللَّهُ بِهِ خَیْرًا یُفَقِّهْهُ فِی الدِّینِ
حدیث ضعیف
" اعمل لدنیاک کأنک تعیش أبدا ، و اعمل لآخرتک کأنک تموت غدا " . حدیث موضوع است)( برای دنیا همنطور کار کن که گویا همیشه در آن زندگی می کنی و برای آخرتت طوری عمل کن گویا فردا می میری . 
أوقات نماز برای بیش از 6 میلیون شهر در سراسر جهان
کشور: