راز و اسباب زندگی خوشبخت: - مدرسه دینی دارالسنة زرآباد چابهار
X
تبلیغات
زولا
مدرسه دینی دارالسنة زرآباد چابهار
مدرسه دینی که شهید دکتر احمد سیاد رحمه الله آن را تأسیس نموده است.

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنج‌شنبه 9 تیر‌ماه سال 1390

اسباب زندگی خوشبخت:

-       هدایت و ایمان، پایداری در راه رحمان، مخالفت با خواهشات و شیطان، دوری از کفر و فسق و عصیان .

-       علم سودمند؛ سینه را فراخ می نماید،پاداش زیادی دارد، یاد و ذکر را زیاد می نماید، ازبهترین ذخیره های اخروی است، و برکت علم در امر بالمعروف و نهی از منکر است .

-        زیاد طلب بخشش نمودن و توبه کردن از گناهان، همیشه از الله متعال سوال نمودن .

-       در هر حال بر ذکر الله بودن، در راحتی وسختی، آرامش و خوشی، با یا ذی الجلال از ته قلب زبانش را تر کند .

-       با بندگان نیکی کردن، و همه نفع رساندن، حال فقراء را جستجو کردن و حاجات آنان را برآورد نمودن، خوشحالی و شادی را در کلبه آنان داخل نمودن .

-       شجاع بودن قلب هنگام مشکلات، و ثبات آن در سختی ها .

-       پاک نمودن قلب از حقد و کینه، صاف نمودن آن از فسادهای مانند: غل و حسد، و ترک انتقام از بندگان و بردباری بر دشمنان .

-       دور انداختن کلام و نگاه بیهوده ، و تنبلی و خواب آلودگی، میانه روی  و دوام در کار، دور از اسراف و تبذیر در هر امری مهم است .

-       وقت خالی را پر نمودن، و با آنچه که دارد قناعت نمودن .

-       در امروز زندگی کردن، دیروز را ا زیاد بردن چون گذشته است و درباره فردا نیز فکر ننمودن چون معلوم نیست، لذا امروز مهم است .

-       نگاه کردن به پایین تر از خود در اموری همچون درآمد و سلامتی،  که چیزهای داری که آنان ندارند لذا شاکر خواهی شدو به بالاتر از خود نظر انداختن در اموری همچون عبادات و علم ، لذا باید به این دو غبطه بخوری تا در بدست آوردن آن تلاش ورزی .

-       از سختی ، آنچه که گذشته را فراموش نمودن، و از آنچه که شب و روز بر آن گذشته است پیگیری نکن .

-       اگر مشکلی بر تو رسیده است فکر کن که اگر بدتر می بود، در آن حالت چگونه خود را کنترل می کردی ؛ لذا اعتماد و توکلت را بر الله متعال قرار ده، چون وی در هر حالتی برایت کافی است .

-       در کارها به مشکلات فکر ننمودن، و از سختی ها نهراسیدن، کسیکه با پروردگارش راستگو باشد چیزی برایش مهم نیست، چه می دانی شاید امروز را به پایان نرساندی .

-       بدان که زندگی کوتاه است، با افکار خطرناک آن را کوتاهتر نکن، و آن را  حزن و اندوه مملو مکن .

-       اگر بدی به تو رسد، بین آنچه که داری و آنچه که از دست دادی مقایسه کن، خواهی یافت که تو در نعمت به سر می بری، و آنچه که باقی مانده سبب خوشحالیت می شود و آنچه که از دست داده ای خیلی کمتر از آنچه که داری .

-       از سخن حسودان نترس! هرچند که در نهایت بدی باشد، چون حسود ورزیده نمی شود مگر ازبزرگان ، هیچ ضرری به تو نخواهد نرسید بلکه آنان به خود ضرر می رسانند، و الله برای تو در مقابل آنها کافی است .

-       در مورد آنچه که به طور فایده می رساند فکر کن، و هر کار نیک را مدنظر داشته باش ، اگر نیکو فکر کردی تو شخصی خوشبخت هستی!

-       کار امروز را به فردا ممان، چه دانی که فردا چه آید زمان، که کارها روی هم انباشته می شوند، برای هروز کاری جدید پدید خواهد آمد .

-       از مهمترین کارها شروع کن و به بهترین وجه آن را به اتمام برسان، همیشه در موردچگونهگی فکر کن نه اینکه کمیت آن .

-       از کارها آنچه که مناسب توست اختیار کن، آنکس را به دوستی انتخاب کن که پرهیزگارتر است ، بدان که دوستت از تو مواظبت می کند، هوشیار باش که گماشته شده ای مراقب توست.

-       نعمت های ظاهری و باطنی را یاد کن، وآنچه را که الله به تو بخشیده بیاد آور! زیرا این امر غم هایت را خواهد زدود و خوشحالی را برایت هدیه خواهد داد.

-       با همسر و فرزندان و نزدیکان با چهرای باز برخورد کن، و از لغزشهای آنان درگذر، هیچ کس نیست مگر اینکه دارای عیوبی است، اگر قرار باشد که هر شخص معیوب را تر کنی، هیچ کس برای تو باقی نخواهد ماند .

-       دعا را از یادت نبر و به کثرت دعا نما! حسن ظن داشته و امیدوار باش، هیچگاه ناامید مشو! هر چند که مصیبت بزرگ و ستم شدت و دشمنانت بسیار باشند، زیرا همه امور دست پروردگار زمین و آسمان است .

-       از جن و انس پروا مدار! هر چند که بسیار باشند، آنان نمی توانند به تو ضرری برسانند مگر آنچه پروردگار جهانیان بخواهد، چون و دارای اختیار تام است که هیچ امری بدون خواست وی انجام نمی گیرد .

-       تمام کارها با خواست و اراده الله انجام می گیرد، بار سیدن بلاء خواهی صبر کن و یا بیداد نما، تمام چیز در کتابی نزد الله نوشته شده است، و هنگامی که خواست الهی بیاید فکر حیران و چشم ها کور خواهند شد .

-       و چه بسا چیزهای را ناپسند می داشتی در حالی که نعمتی برایت در آن نهفته بود، و الله متعال تو را از سختی نجات داد و سبب هوشیاریت گردید، پس آنچه را که الله برایت مقرر داشته ناپسند مشمار و بر آن اعتراض ننما .

-       با مصیبت دیده گان همدردی کن! در جهان هزاران غم دیده است، و مردم با حوادث دست و پنجه نرم می کنند، و نعمت ها از آنان برداشته شده و شکس خوردن افتاده اند.

-       تمام این آدمیان! از روزگارشان شکایت دارند، و از زمانه اشک می ریزند، و از کارش شکایت دارند، و چه بسا بسیاری بر همین احوال عمرشان را به پایان رسانده اند، بدان که با هر شهدعسل نیش زنبور هست .

-       و بدان که آسانی همراه سختی است، و با صبر پیروزی می آید، و مال بعد از چشیدن طعم فقر بدست می آید، و روزگار تلخ و شیرین می باشد .

-       بر توست صبر نیکو، و واگذاردن امور به الله جلیل، و با کم راضی شدن، و بر قرآن عمل نمودن و برای رفتن آمادگی گرفتن .

-       بدان که بسیاری مال سبب بندگی است، و روی آوردن دنیا موجب هم و غم و سنگینی بار است، بهترین نعمت ها راحتی خیال است .

-        کوزه ای آب و تکه نان بر سفره ای پاک، با کتاب نیکو، بهتر از پادشاهی ایران تا اروپاست، و راحت تر از سکونت در کاخهای بلند است، ای زیرک ببین که پادشاهان کجایند؟

-       هرکس بی احترامیت ران مود و به تو بد گفت، فراموشش کن و به توجهی ننما تا که خود شکست خورده پشت کند، گفته اند که دهان سگ را چیزی بغیر از سنگ پر نمی کند .

-       چیزی مثل گوشه گیری نیافته ام! در آن بنده دین و عقل شرا محفوظ خواهد نمود و از هر ابله و نادان راحت خواهد بود .

-       روی آوری مردم به طرفت، تو را به تکبر نکشاند، آنها به خاطر زمانه با تو هستند، و برای بدست آوردن اهدافشان به سویت هجوم کرده اند، آنچه از تجارب که پشت سر اندوخته ای برایت کافی است .

-       لباس سفید و پاک بپوش، و خودت را خوشبو نما،بر ورزش پایبند باش، و از نوشیدنیهای بی فایده کم کن .

-       خودت را با اذکار و ادعیه های شرعی از هر جهت حفظ کن .

تو خوشبخترین انسانها هستی .

 
طبقه بندی:
ارسال توسط ابـــو احمد
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
گلچین مطالب
پیوند های روزانه
قال رسول الله
مَنْ یُرِدْ اللَّهُ بِهِ خَیْرًا یُفَقِّهْهُ فِی الدِّینِ
حدیث ضعیف
" اعمل لدنیاک کأنک تعیش أبدا ، و اعمل لآخرتک کأنک تموت غدا " . حدیث موضوع است)( برای دنیا همنطور کار کن که گویا همیشه در آن زندگی می کنی و برای آخرتت طوری عمل کن گویا فردا می میری . 
أوقات نماز برای بیش از 6 میلیون شهر در سراسر جهان
کشور: